Európa ipari termelése zuhan: Magyarország a legnagyobb visszaesők között
Tendenciák és főbb fordulópontok 2024-ben
Az ipari termelés 2024 elején kedvező jeleket mutatott, különösen az év első negyedévében, amikor az euróövezetben és az EU egészében is növekedést regisztráltak. Ezt követően azonban áprilistól kezdődően fokozatos lassulás következett be, amelyet az energiaválság, a globális kereslet visszaesése és a geopolitikai bizonytalanságok súlyosbítottak.
2024 második felében a visszaesés gyorsult, különösen az euróövezet nagy ipari szereplőinél, például Németországban és Franciaországban. Az ipari kibocsátás októberben és novemberben is csökkent az előző hónaphoz képest, míg decemberben a visszaesés 1,1%-os volt az euróövezetben és 0,8%-os az EU-ban.
Legnagyobb növekedést mutató országok:
-
Írország: Az ipari termelés egész évben dinamikusan nőtt, 2024 végére elérve a +9,3%-os növekedést. Az ír gazdaság exportorientált jellege és az IT-szektor folyamatos bővülése jelentős szerepet játszott ebben.
-
Dánia és Litvánia: Mindkét ország stabil növekedést mutatott, az éves adatok szerint 2,5%-os, illetve 2,0%-os emelkedést regisztráltak.
Legnagyobb visszaesést szenvedő országok:
-
Észtország: Az év végére a legnagyobb vesztes lett az EU-ban, ahol az ipari termelés 8,0%-kal csökkent. Az ország gazdasági szerkezetének sérülékenysége és a csökkenő belső kereslet okozta a hanyatlást.
-
Svédország és Szlovákia: Az ipari termelés csökkenése itt is jelentős volt, 5,1%-os, illetve 4,8%-os eséssel zárták az évet.
Magyarország: ingadozó teljesítmény és éves visszaesés
Magyarország ipari termelése az év első felében viszonylag stabil volt, az autóipari export és az elektronikai szektor teljesítménye segített fenntartani a növekedést. Az év második felében azonban az ipari termelés erőteljesen visszaesett, különösen szeptember és december között, amikor havi szinten 2%-os csökkenést mértek. Az autóipari beszállítói láncok problémái és a német gazdaság lassulása jelentősen érintette a magyar ipart.
Elemzői vélemények és kilátások 2025-re
Elemzők szerint az ipari termelés visszaesése mögött számos tényező áll. A globális kereslet csökkenése különösen az ázsiai és amerikai piacokon érezteti hatását, amely negatívan befolyásolja az európai exportorientált iparágakat. Az ellátási láncok folyamatos zavarai miatt egyes ágazatok nem tudják időben teljesíteni a rendeléseket, ami további lassulást eredményez. Az energiaárak ingadozása szintén nagy kihívást jelentett az ipari termelők számára, különösen azokban az országokban, amelyek erősen függenek az importált energiahordozóktól. Emellett a jegybanki kamatemelések jelentősen visszafogták az ipari beruházásokat, mivel a magasabb hitelkamatok miatt a vállalatok kevésbé hajlandók új fejlesztésekbe fektetni.
Bár az év végén tapasztalt visszaesés aggodalomra ad okot, 2025 első félévében a szakértők enyhe javulást várnak. Az EU gazdaságélénkítő programjai, a kamatok fokozatos csökkentése és a globális piacok stabilizálódása hozzájárulhat a helyzet javulásához.
2024 egy kihívásokkal teli év volt az európai ipar számára. Míg egyes országok, mint Írország, kiemelkedő növekedést értek el, mások, köztük Magyarország, az ipari termelés jelentős csökkenését szenvedték el. Az ipari szektor kilátásai továbbra is bizonytalanok, és sok múlik a makrogazdasági tényezők alakulásán az elkövetkező hónapokban.