Search
Close

Csere helyett javítás

Brüsszel, 2023. november 21.
Az új uniós szabályok fenntarthatóbb fogyasztásra ösztönöznének, megkönnyítenék a meghibásodott cikkek javítását, csökkentenék a leselejtezésből adódó hulladék mennyiségét és támogatnák a javítással foglalkozó vállalkozásokat.

Az Európai Parlament kedden nagyon egyértelmű többséggel, 590 igen szavazattal, 15 ellenszavazattal és 15 tartózkodás mellett elfogadta tárgyalási álláspontját arról az új jogszabály javaslatról, amely tovább erősíti a fogyasztók javításhoz való jogát. A kormányokból álló Tanács november 22-én fogadja el saját tárgyalási álláspontját, és így megkezdődhetnek a tárgyalások az EP-képviselőkkel, amelynek első fordulóját december 7-re tervezik. Ezek alapján a jövő évben életbe is léphetnek a tervezett jogszabályok. 

Az Európai Unióban a még javítható fogyasztási cikkek leselejtezése erősen terheli a környezetet, mert: 

  • évente 30 millió tonnányi erőforrást használunk fel emiatt feleslegesen, 

  • 261 millió tonna a CO2-egyenértéken vett kibocsátás, és 

  • 35 millió tonna hulladék képződik. 

Az Európai Bizottság által készíttetett tanulmány szerint az európai polgárok 77%-a inkább a javítás mellett döntene, ha lenne rá mód.  

Kiterjesztenék a gyártók javítási kötelezettségét 

Az új szabályok értelmében a törvényileg meghatározott jótállási időszakon belül az értékesítőknek a javíttatást előnyben kell majd részesíteniük, amennyiben az nem drágább a teljes cserénél, kivitelezhető, és a vevőnek is megfelel. A tervek szerint a javítást követően a jótállási időszak további egy évvel meghosszabbodna. 

Emellett a fogyasztók a garanciaidő lejárta után is igényt tarthatnának elromlott mosógépük, porszívójuk, okostelefonjuk vagy kerékpárjuk javítására. Ahhoz, hogy a fogyasztók szívesebben válasszák a javítás lehetőségét, a képviselők azt szeretnék, ha a gyártók csereterméket kölcsönöznének a javítás idejére. Ha pedig egy adott cikket mégsem lehet megjavítani, első körben felújítottat kellene ajánlani helyette. 

Javítási utalványok és más pénzügyi ösztönzők 

Számos oka lehet annak, hogy valaki nem a javítás mellett dönt: a költségeken túlmenően előfordul, hogy túl bonyolult elintézni, sőt az is, hogy eleve úgy van kialakítva egy termék, hogy nem javítható. Az EP véleménye szerint meg kell teremteni annak feltételeit, hogy a javítóműhelyek, a szerelők és a végfelhasználók méltányos áron hozzájuthassanak minden pótalkatrészhez, javítási útmutatóhoz és javítószerszámhoz. 

Online platformok segítenék a fogyasztókat abban, hogy megtalálják a hozzájuk legközelebb eső (akár közösségi) javítóműhelyeket és a felújított cikkeket értékesítő üzleteket. Ahhoz pedig, hogy megfizethető és népszerű alternatíva legyen a javítás, a képviselők utalványok és más pénzügyi ösztönzők bevezetését javasolják, mégpedig nemzeti javítási alapokon keresztül. 

A tervezet jelentéstevője, René Repasi német szociáldemokrata képviselő úgy nyilatkozott, az emberek szeretnék meghosszabbítani készülékeik élettartamát, de ez gyakran túl költséges vagy nehézkes. Egy sor intézkedést fogadtunk el annak érdekében, hogy a fogyasztókat arra ösztönözzük, hogy a javítást válasszák a csere helyett..., így lépéseket tehetünk egy valóban körforgásos európai gazdaság felé