Search
Close

Bel- és igazságügy

2023. március 15.
Bizottsági iránymutatások a migráció terén
Az Európai Bizottság az uniós határok ellenőrzésének javítása érdekében tett legújabb lépéseként arra ösztönözte az Európai Unió országait, hogy fokozzák az elutasított menedékkérők kitoloncolását és ismerjék el visszatérésekről szóló megállapodásokat.
2023. február 21.
Az EP Pegasus-bizottsága Magyarországon járt
A hét elején két napra Budapestre érkezett az Európai Parlament PEGA bizottsága, azaz a Pegasus és azzal egyenértékű kémszoftverek használatának kivizsgálásával foglalkozó vizsgálóbizottság. A 10 fős küldöttség látogatásának elsődleges célja az volt, hogy többet megtudjon az újságírókat, az ellenzéki szereplőket és a civil társadalmat célzó kémszoftverrel való visszaélésekről. A kétnapos látogatás során az EP képviselők egyeztettek többek között az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának vezetésével, valamint a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökével, Dr. Péterfalvi Attilával.
2023. február 10.
Lengyelország az EU-s források kapujában
Az Európai Bizottság, majd az Európai Unió Tanácsa által még júniusban jóváhagyott lengyel helyreállítási terv (RRF) teljesítésének feltételéül szabott jogszabály-változtatások már régóta vita tárgyát képezik a lengyel kormány és az Európai Bizottság között. A Lengyelországnak járó 36 milliárd euróból 24 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, 12 milliárd euró pedig kedvezményes hitel. A Bizottság a jogállamisági normák be nem tartására hivatkozott és elsősorban a bírák függetlenségének biztosítását hiányolta. Ezen kritikák feloldása érdekében mozgalmas hetet tudhat maga mögött a lengyel törvényhozás.
2023. február 8.
Rendkívüli Európai Tanács Brüsszelben
Rendkívüli csúcstalálkozóra kerül sor az uniós állam- és kormányfők részvételével csütörtökön és előreláthatólag péntekre is átnyúlóan Brüsszelben, amelyen a vezetők a migrációról, Ukrajnáról és az Unió gazdasági versenyképességéről tárgyalnak.
2023. január 18.
Ylva Johansson belügyi biztos: Minden európai uniós intézménynél növeli kell az átláthatóságot
Rendkívüli vitát tartott kedd délután az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése az intézményen belüli átláthatóság és a korrupcióellenes fellépés erősítéséről. Roberta Metsola elnök átfogó reformokat sürgetett és azt hangsúlyozta, hogy vissza kell szerezni az emberek bizalmát. 14 pontos javaslattervezetéből már több részlet kiszivárgott: például, hogy mandátuma lejárta után a képviselők két évig nem folytathatnának lobbitevékenységet. Arra köteleznék őket, hogy előzetesen írásban nyilatkozzanak arról, ha nem uniós tagállamból származó lobbistákkal találkoznak, akkor is, ha a találkozó nem az intézmény falain belül, hanem küldő helyszínen zajlik le. A parlamenti jelentések készítőinek előzetesen nyilatkozniuk kell majd arról, hogy fennáll-e összeférhetetlenség az adott témával kapcsolatban. Megszüntetnék az EP és harmadik országok közti baráti csoportok működését, mert az a politikai befolyásolás és a korrupció melegágya lehet.
2023. január 13.
Korrupciógyanú: Ursula von der Leyent meghallgatásra hívja az EP Covid19 szakbizottsága
Az Európai Parlament koronavírus járvánnyal foglalkozó szakbizottsága felszólította az Európai Bizottság elnökét, hogy jelenjen meg személyesen a testület következő ülésén. A COVID bizottság elnöke, Kathleen Van Brempt úgy fogalmazott: a világjárvány idején az Európai Unió rengeteget költött a koronavírus elleni vakcinák előállítására és beszerzésére közpénzből. Ezért az Európai Parlamentnek joga van kérni a folyamatok teljes átláthatóságát, beleértve az előzetes tárgyalások részleteit.
2022. december 14.
Vesztegetési botrány az Európai Parlamentben: Néhány képviselő érintett vagy rendszerszintű a korrupció?
Az Európai Parlament kedden 625 igen és 1 nem szavazattal megfosztotta alelnöki tisztségétől Eva Kaili-t, szocialista EP képviselőt. A 44 éves, tévésztárból lett politikust frakciója a szociáldemokrata képviselőcsoport kizárta soraiból és ugyanígy tett a görög szocialista Pasok párt is. Kaili péntek óta vizsgálati fogságban van, szerdán áll egy brüsszeli bíróság elé. Vallomását az egész európai média nagy várakozással figyeli. Rajta kívül hárman vannak előzetes letartóztatásban, egyikük Antonio Panzeri, volt szocialista olasz képviselő, aki 2004 és 2009 között volt az Európai Parlament tagja és az emberi jogi albizottság elnöke. A letartóztatottakat korrupció, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétellel vádolják.