Search
Close

Gazdaság, pénzügyek

2024. március 7.
EP-szakbizottság: egy évvel meghosszabbítanák az ukrán vámmentességet
Az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága támogatta az érvényben lévő kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítását Ukrajna és Moldova esetében. Amennyiben az EP plenáris ülésén és a Tanácsban is megszavazzák a javaslatot, még 2025 nyaráig vám nélkül hozhatják be az ukrán és moldáv árukat az uniós piacra. Azonban az Európai Bizottság felléphet majd az importtal szemben, ha az piaci zavarokat okoz.
2024. február 29.
RRF: győzelmi jelentést tett közzé a Bizottság, Magyarországnak nem ígér sok jót
Az Európai Bizottság félidei, értékelő jelentést adott ki a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) eredményeiről. A jelentésben az uniós testület rendkívül pozitívan értékeli az elmúlt három évet. Ennek egyik értelmezése, hogy ezen állításokkal nem kívánnak majd módosítani a jelenlegi feltételeken, ami Magyarországot negatívan érintené, hiszen ebből a keretből még csak minimális forráshoz jutottunk hozzá.
2024. február 27.
Politikai instabilitás Montenegróban
Jakov Milatović államfő februárban kilépett az Európa Most (PES) pártból, amely párt az elmúlt közel két év alatt a legnagyobb politikai erővé lépett elő az országban. Kilépését parlamenti képviselők PES-ből való távozása is követte, mellyel párhuzamosan az igazságügyi minisztert is felmentették. A kormánykoalíció ugyan még többségben van a parlamentben, a PES-en belüli feszültségek eszkalálódása az instabilitás felé mutat.
2024. február 13.
Egységes tőkepiac jöhet az EU-ban
Az évtizedek alatt több próbálkozás is történt már az európai tőkepiac megreformálására, ám egyik sem járt sikerrel. Pár tagállami kormány egy olyan pénzpiaci reformcsomagon dolgozik, amely az amerikai egyesült államokbeli formára igazítaná az európait. A konkrét javaslat benyújtására, viszont már biztosan csak a következő ciklusban kerül sor az új Európai Bizottság részéről.
2024. január 18.
Szigorítana az EU a nehézgépjárművek károsanyag-kibocsátásán
A Tanács és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes politikai megállapodásra jutottak a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normákról. A cél a közúti közlekedési ágazat károsanyag-kibocsátásának további csökkentése és új célok bevezetése 2030-ra, 2035-re és 2040-re. A döntéshozók szerint az új szabályok hozzájárulnak majd az EU 2030-ra kitűzött éghajlati céljainak eléréséhez és a klímasemlegesség 2050-re történő megvalósításához.
2023. december 29.
Az EU megnyitotta a pénzcsapokat
Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentette, közel 300 milliárd forint új uniós forrás érkezett Magyarországra a RePowerEU keretéből. Magyarország módosított gazdaságélénkítési tervét december 8-án hagyták jóvá az uniós pénzügyminiszterek, ezzel vált szabaddá az út a pénzek folyósítása előtt. Magyarország mellett további tagállamok is részesültek kifizetésekben úgy, mint Németország, Görögország, Olaszország, Portugália, Szlovákia és Szlovénia.
2023. december 21.
Katonai milícia borítaná fel a globális kereskedelmet
Újabb tényező jelent meg, amely felhajtó hatással bírhat az európai árak növekedésére, ugyanis a jemeni húti milícia tevékenységéből kifolyólag számottevő biztonsági kockázattal jár a teherhajózás számára a Vörös-tenger déli részén, valamint az Ádeni-öböl mentén történő közlekedés. Ezen az egész kialakult helyzeten bonyolít, hogy a jemeni húti mozgalom a térségben működő egyik iráni proxy. Irán hathatós segítségével tesz szert jelentős képességekre a katonai milícia. A nyugati államok egy része amerikai vezetéssel már kifejezte aggodalmát és több ország bevonásával egy katonai művelet keretében kész visszaállítani az említett tengeri térség biztonságát.
2023. december 7.
Kínai vállalatok ellen jöhetnek uniós szankciók
Csütörtökön Hszi Csin-ping kínai elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michel európai tanácsi elnökkel találkozott Pekingben. A vezetők széles körű megbeszéléseket folytattak, amelyeken szóba kerültek a kereskedelemmel összefüggő kérdések és az ukrajnai háborúval kapcsolatos nézeteltérések is. Az EU vezetői felhívták a kínai elnök figyelmét és szankciókat helyeztek kilátásba 13 kínai vállalattal szemben, amik kettős felhasználású termékeket adnak el Oroszországnak.
2023. november 30.
Kohéziós politika: láthatáron a 2027 utánra vonatkozó tervek
Már folyamatban van az EU kohéziós politikájának a 2027-et követő reformjával kapcsolatos korai munka. Ez egyedülálló lehetőséget teremt a regionális és helyi érdekcsoportok számára, hogy már ebben a szakaszban, jóval a jogalkotási folyamat tényleges megkezdése előtt befolyásolják a nemzeti és az európai intézmények álláspontját. Ez a mérlegelési folyamat nemcsak technikai, hanem erősen politikai jellegű is, mivel számos olyan kihívást érint, amellyel az EU szembesül. Csütörtökön a tagállamok képviselői előzetes vezérelveket határoztak meg.