2023. május 26.
Kérdéses a célok elérése - megjelent a fenntartható fejlődés jelentésA fenntartható fejlődés nemcsak az Európai Unió egyik alapelve, hanem a von der Leyen-Bizottság számára is elsődleges politikai prioritás. Ennek ellenére a frissen közzétett, átfogó Eurostat jelentésből kiderül, hogy az EU csak kevés területen tudott átütő eredményeket felmutatni. Az elmúlt öt év alapján nem látszik miként lehetne megvalósítani a célkitűzéseket 2030-ig.
2023. május 19.
Csúszik a megújuló energiaforrásokra vonatkozó irányelv elfogadásaMájus 15-én, hétfőn még a legtöbb sajtóinformáció alapján úgy tűnt, hogy az Európai Unió országai május 17-én, szerdán véglegesíthetik az új megújulóenergiákra vonatkozó irányelvet, amely szerint 2030-ra a blokk energiájának 42,5%-át megújuló forrásokból kell előállítani. A szerdai COREPER II nagyköveti ülés napirendjéről a svéd soros elnökség az utolsó pillanatokban távolította el a megújulóenergiákról szóló irányelv megvitatását attól tartva, hogy a francia fél keresztbe tenne a tárgyalásoknak.
2023. május 17.
Sikerrel zárult a közös gázbeszerzési platform első kiírásaAz európai közös gázbeszerzési platform keretében, amelynek célja a gázkeresletet a legjobb ajánlatokkal történő párosítása, összesen 10,9 milliárd köbméternyi ajánlatot tettek, amivel az eszköz már majdnem teljesítette a jogszabályi kötelezettségét - jelentette ki az Európai Bizottság kedden (május 16-án).
2023. május 9.
Német elképzelések a nagyvállalati energiaköltségek kompenzálásáraRobert Habeck német gazdasági miniszter tervei az energiaigényes vállalatok villamosenergia-támogatásáról bírálatot váltott ki Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke részéről.
2023. április 25.
Szélenergia, mint az energiaátmenet egyik motorjaÁprilis 24-én, hétfőn kilenc európai ország aláírta az ostendei nyilatkozatot, amelynek célja, hogy 2030-ig legalább 120 gigawatt, 2050-ig pedig legalább 300 gigawatt tengeri szélenergiát termeljenek közösen az Északi-tengeren. A célkitűzések kimondottan ambiciózusok, figyelembe véve, hogy az EU jelenleg 200 GW beépített szélerőművi kapacitással rendelkezik, amelyből csak 15 GW tengeri.
2023. április 13.
Európa készül a következő télreAz Európai Unió átvészelte az Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója okozta energiaválságot, képes volt kezelni a 2022-23 téli időszakot. Európának sikerült tárgyalásokkal, alternatív beszerzési forrásokkal és takarékossággal elkerülni a téli gázválságot. A 2023-24-es télre azonban fel kell készülni, mert jóllehet, nehezebb időszak elé nézünk, mint tavaly. Optimális esetben az európai gáztárolóknak 2023. október 1-jére 90 százalékban meg kell telniük, hogy biztosított legyen a téli ellátottság.
2023. március 31.
Az EU ideiglenes megállapodást kötött a megújuló energiaforrások nagyobb arányáról 2030-igAz Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament tárgyalói csütörtökön ideiglenes politikai megállapodásra jutottak arról, hogy 2030-ra 42,5%-ra növelik a megújuló energiaforrások részarányát az EU teljes energiafogyasztásában. Ehhez a közös célhoz minden tagállam hozzá fog járulni. Ezt az ideiglenes politikai megállapodást most mindkét intézménynek jóvá kell hagynia.
2023. március 28.
Megállapodás az európai autóipar átalakításárólAz uniós miniszterek kedden hivatalosan - és véglegesen - elfogadták az új, környezetszennyező személygépkocsik és kisteherautók értékesítésének 2035-ig történő fokozatos megszüntetéséről szóló jogszabályt, véget vetve ezzel Németország és szövetségesei utolsó pillanatban kirobbantott ellenállásának.
2023. március 10.
A pénteki von der Leyen – Biden találkozó tétje: elkerülni a zöld támogatási versenytPénteken a Fehér Házban fogadja Joe Biden amerikai elnök Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, mely találkozó kulcsfontossággal bír az Atlanti-óceán két partja számára. Biden elnök hivatalba lépése óta Washington és Brüsszel kapcsolatát alapvetően meghatározza az Oroszországgal kapcsolatos széles körű együttműködés és konvergencia, de a kereskedelemben jelentkező jelentős kihívások és a Kínával kapcsolatos eltérő nézetek is.
2023. március 2.
Francia vezetéssel újra középpontban az atomenergiaAz Energiaügyi Miniszterek Tanácsának Stockholmban tartott informális ülése alkalmából kedden délelőtt tizenegy tagállam - Bulgária, a Cseh Köztársaság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia - miniszterei és magas rangú képviselői találkoztak a Bizottság és a svéd elnökség képviselőivel, hogy közösen megerősítsék elkötelezettségüket az európai együttműködés mellett az atomenergia területén. "Az atomenergia egyike azon eszközöknek, amelyekkel elérhetjük éghajlati céljainkat, alapterhelésű villamos energiát termelhetünk és biztosíthatjuk az ellátás biztonságát" - olvasható a 11 ország közös nyilatkozatában.