Search
Close

Vállalkozások és üzlet

2024. március 7.
EP-szakbizottság: egy évvel meghosszabbítanák az ukrán vámmentességet
Az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága támogatta az érvényben lévő kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítását Ukrajna és Moldova esetében. Amennyiben az EP plenáris ülésén és a Tanácsban is megszavazzák a javaslatot, még 2025 nyaráig vám nélkül hozhatják be az ukrán és moldáv árukat az uniós piacra. Azonban az Európai Bizottság felléphet majd az importtal szemben, ha az piaci zavarokat okoz.
2024. február 27.
Politikai instabilitás Montenegróban
Jakov Milatović államfő februárban kilépett az Európa Most (PES) pártból, amely párt az elmúlt közel két év alatt a legnagyobb politikai erővé lépett elő az országban. Kilépését parlamenti képviselők PES-ből való távozása is követte, mellyel párhuzamosan az igazságügyi minisztert is felmentették. A kormánykoalíció ugyan még többségben van a parlamentben, a PES-en belüli feszültségek eszkalálódása az instabilitás felé mutat.
2024. január 30.
Révbe érhet a héten az AI Act
Volker Wissing német digitális miniszter bejelentette, hogy Németország támogatni fogja a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálytervezetet (AI Act), amivel valószínűleg meghiúsítja az Európai Unió egyes tagjainak utolsó kísérletét, hogy a pénteken esedékes szavazáson keresztbe tegyenek a jogszabály elfogadásának.
2024. január 18.
Szigorítana az EU a nehézgépjárművek károsanyag-kibocsátásán
A Tanács és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes politikai megállapodásra jutottak a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normákról. A cél a közúti közlekedési ágazat károsanyag-kibocsátásának további csökkentése és új célok bevezetése 2030-ra, 2035-re és 2040-re. A döntéshozók szerint az új szabályok hozzájárulnak majd az EU 2030-ra kitűzött éghajlati céljainak eléréséhez és a klímasemlegesség 2050-re történő megvalósításához.
2023. november 14.
EU elnökségi felkészülés: célpontban a vállalati érdekérvényesítés
Az EuroAtlantic Zrt. és a Neumann Technológiai Platform konferenciasorozatának harmadik eseményén a hazai vállalatok érdekérvényesítése volt a központ téma. Kovács Zoltán, államtitkár és az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnöksége operatív feladatainak előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott előadásában, a magyar elnökség egyik fő prioritása a versenyképesség növelése lesz.
2023. október 24.
Jöhet a gyógyszerhiány elleni uniós fellépés
Uniós szinten felmerülő probléma a gyógyszerhiány, ami visszatérően egyre több tagállamban is problémát okoz. A világjárvány óta az Európai Unió kiemelt figyelmet fordít az egészségügyre, mindeddig több-kevesebb sikerrel. Az Európai Bizottság új jogszabályon dolgozik, válságmechanizmusokat vezet be, diverzifikálná az ellátási láncokat és felhalmozná a gyógyszerkészleteket, hogy hosszú távon megoldja a kihívást.
2023. október 5.
Az Európai Unió a hackerek ellen: ki lehet a nyertes a végeláthatatlan küzdelemben?
Az elmúlt néhány év technológiai fejlődése elvitathatatlanul hozott magával szinte bárki által elérhető, hasznos vívmányokat. Példának okáért megemlíthetjük az egyre inkább elterjedő felhőalapú számítástechnikát, illetve a generatív mesterséges intelligenciát. Noha az említett megoldások új lehetőségeket nyitottak meg számunkra, nem csak ezek előnyeiről, hanem hátrányairól is érdemes beszélni. Ez utóbbi ösztökélte az Európai Unió intézményeit is az információs és kommunikációs technológiai biztonság növelésére.
2023. október 3.
Vállalati felkészítő az uniós magyar soros elnökségre
A magyar kormány prioritásként kezeli, hogy a hazai vállalatok is felkészüljenek arra, hogy Budapestre kiemelt figyelem irányul a jövő év második felében. A felkészülés jegyében a hazai tech iparág kiemelkedő szereplői számára workshopsorozatot szervez a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), közösen az Euroatlantic tanácsadó vállalattal és a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft-vel.
2023. szeptember 26.
Ursula von der Leyen: Az energiamix meghatározása tagállami hatáskör
Az Európai Bizottság elnöke Prágában kijelentette, hogy minden uniós tagállam nemzeti hatásköre volt és marad is az energiamix meghatározása. Ezzel a kijelentéssel Ursula von der Leyen elismerte az atomenergia központi szerepét a cseh energiarendszerben. A beszédében kiemelte, az energetikai beruházásokhoz nyújtott tagállami támogatásokat továbbra is jóváhagyja majd az európai szabályozó hatóság, amennyiben a tranzakciók megfelelnek a jogszabályoknak.
2023. szeptember 13.
Gyorselemzés: Évértékelő - SOTEU2023
Ursula von der Leyen megtartotta évértékelő beszédét az európai parlamenti képviselők előtt Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke beszédében kiemelte a testület teljesítette a 2019-ben tett vállalásainak többségét. A legfőbb célok változatlanok lesznek a ciklus utolsó évében: az európai ipar megerősítése, a bővítésére való felkészülés és Ukrajna támogatása. Érdekesség, de nem meglepetés a Kínával szemben történő gazdasági fellépés bejelentése, ahogy az is, hogy az USA lényegében szóba sem került a beszédben. Az értékelőből kitűnik a Bizottság elképzelése, miszerint egy minden eddiginél egységesebb és föderálisabb Európai Unió sokkal inkább képes érdekeinek képviseletére, versenyképességének kivívására, így az európai integráció mélyítésének útján haladnának tovább.