Search
Close

A romániai választások: politikai káosz

Brüsszel, 2024. november 28.
Romániában a politikai helyzet soha nem látott feszültségeket hozott a váratlan eredményekkel zárult elnökválasztás első fordulója után. A szélsőjobboldali, TikTokon kampányoló Călin Georgescu meglepetésszerű előretörése és Elena Lasconi reformista jelölt kihívása nemcsak az ország belpolitikáját, hanem az EU és a NATO geopolitikai helyzetét is alapjaiban érintheti. A december 8-i második fordulót megelőzően azonban a választási eredmények körüli jogi viták tovább növelik az ország politikai bizonytalanságát.

Jogviták és szavazatszámlálás

A román Alkotmánybíróság csütörtökön utasította a Központi Választási Irodát (BEC) a szavazatok újraszámolására, miután a szélsőjobboldali Georgescu az első fordulóban győztesként került ki. A bíróság döntését a két kiesett jelölt panasza nyomán hozta, akik szabálytalanságokra és választási csalásokra hivatkoztak. A BEC még ma ülésezik, hogy meghatározza a további lépéseket, miközben a bíróság péntekre halasztotta annak eldöntését, hogy egyáltalán érvényes-e az elnökválasztás első fordulója. Ez a döntés jelentősen késleltetheti a második fordulóra való kampányolás kezdetét, további zavart keltve a politikai térben.

Egy megosztott ország és a második forduló tétje

A december 8-i második fordulóban két radikálisan eltérő politikai jövőkép ütközik meg. Călin Georgescu, az ultranacionalista és EU/NATO-szkeptikus jelölt, populista retorikájával megosztotta a közvéleményt, miközben a TikTokon hangoztatott kampányüzenetei különösen a fiatalabb választókat célozták meg. Georgescu élesen bírálta Románia NATO- és EU-tagságát, valamint az ukrajnai konfliktusban vállalt szerepét, amit ellenfelei Moszkva érdekeinek szolgálataként értelmeznek.

Ezzel szemben Elena Lasconi, a liberális USR jelöltje, a demokratikus reformok és az európai integráció elkötelezett híveként kampányol. Lasconi szerint Georgescu megválasztása destabilizálná Románia nemzetközi helyzetét, és aláásná az ország geopolitikai orientációját, különösen az EU és a NATO szövetségében betöltött szerepét.

Az EU és a NATO geopolitikai aggályai

Románia kulcsszerepet játszik Kelet-Európa biztonságában, különösen az ukrajnai konfliktus idején. Georgescu győzelme súlyos aggodalmakat vált ki Brüsszelben és Washingtonban, hiszen politikája akadályozhatja a Nyugat egységes fellépését Oroszország ellen. Az olyan stratégiai helyszínek, mint a Mihail Kogălniceanu légibázis és az amerikai rakétavédelmi rendszer, Georgescu retorikájában célkeresztbe kerültek. Lasconi győzelme ezzel szemben biztosítaná Románia folyamatos nyugati orientációját, bár a reformista politikus támogatottsága törékeny, és belpolitikai akadályokkal kell szembenéznie.

Parlamenti választások és politikai jövőkép

Az elnökválasztás mellett a december 1-jén esedékes parlamenti választások szintén kulcsfontosságúak Románia politikai jövője szempontjából. A hagyományos kormánypártok, a PSD és a PNL, komoly bizalomvesztéssel küzdenek, miközben a reformista USR és az ultranacionalista AUR növekvő támogatottságra számíthat. A magyar kisebbséget képviselő RMDSZ a parlamenti jelenlétének megőrzésére összpontosít. Egy megosztott parlament és a politikai instabilitás jelentős mértékben akadályozhatja a hatékony kormányzást, már ha egyáltalán kormánykoalíció tud alakulni a választásokat követően.